Parfüm Kısa Bilgi

Ticari parfümlerin kesin formülleri gizli tutulur. Geniş çapta yayınlanmış olsalar bile, o kadar karmaşık kimyasal prosedürler ve bileşenler tarafından yönetileceklerdi ki, bir koku deneyiminin yararlı bir tanımını sağlamada çok az işe yarayacaklardı. Bununla birlikte, parfüm uzmanları, şarap uzmanlarıyla aynı şekilde kokuların bileşenlerini ve kökenlerini belirlemede son derece yetenekli hale gelebilir.

Bir parfümü tanımlamaya başlamanın en pratik yolu, ilk uygulamadan son koku ipucuna kadar bir parfümün genel izlenimini etkileyen konsantrasyon düzeyine, ait olduğu aileye ve kokunun notalarına göre başlamaktır.

ADVERTISTING

Parfüm Kısa Bilgi

Konsantrasyon seviyeleri


Konsantrasyon seviyeleri

Parfüm yağı mutlaka bir çözücü ile seyreltilmelidir çünkü seyreltilmemiş yağlar (doğal veya sentetik), doğrudan cilde veya giysiye uygulandığında muhtemelen alerjik reaksiyonlara ve muhtemelen yaralanmaya neden olacak yüksek konsantrasyonlarda uçucu bileşenler içerir.

ADVERTISTING

Şimdiye kadar parfüm yağı seyreltmesi için en yaygın çözücü etanol veya etanol ve su karışımıdır


Şimdiye kadar parfüm
yağı seyreltmesi için en yaygın çözücü etanol veya etanol ve su karışımıdır. Parfüm yağı ayrıca jojoba, fraksiyone hindistancevizi yağı veya mum gibi nötr kokulu lipitler ile seyreltilebilir.

Aromatik bileşiklerin yüzdesi azaldıkça, yaratılan kokunun yoğunluğu ve kalıcılığı da azalır. Farklı parfümeriler veya parfüm evleri, parfümlerinin her birine farklı miktarlarda yağ atar. Bu nedenle, bir parfümün eau de parfum (EDP) seyreltisindeki yağ konsantrasyonu, aynı aralıktaki eau de toilette (EDT) formundaki aynı parfümden zorunlu olarak daha yüksek olacak olsa da, gerçek miktarlar parfüm evleri arasında değişebilir. Bir evden gelen bir EDT, diğerinden gelen bir EDP’den daha güçlü olabilir.

Ayrıca, aynı ürün adına sahip ancak farklı bir konsantrasyon adına sahip bazı kokular, yalnızca seyreltmelerinde farklılık göstermeyebilir, aslında tamamen farklı parfüm yağı karışımları kullanabilir


Ayrıca, aynı ürün
adına sahip ancak farklı bir konsantrasyon adına sahip bazı kokular, yalnızca seyreltmelerinde farklılık göstermeyebilir, aslında tamamen farklı parfüm yağı karışımları kullanabilir. Bazı durumlarda, koku isimlerinin sonuna eklenen “ekstrem” veya “konsantre” gibi kelimeler, yalnızca benzer bir parfüm uyumu nedeniyle ilgili olan tamamen farklı kokuları belirtebilir. Buna bir örnek, Chanel’in Pour Monsieur ve Pour Monsieur Concentre’i olabilir.
Örneğin, bir kokunun EDT versiyonunu EDP’sinden daha parlak ve taze yapmak için, EDT yağı biraz daha fazla üst nota veya daha az baz nota içerecek şekilde “ince ayar yapılabilir”.

ADVERTISTING

Olfaktif aileler

Parfümleri gruplamak, herhangi bir taksonomi gibi, hiçbir zaman tamamen objektif veya nihai bir süreç olamaz


Parfümleri gruplamak, herhangi
bir taksonomi gibi, hiçbir zaman tamamen objektif veya nihai bir süreç olamaz. Pek çok koku, farklı ailelerin özelliklerini içerir. “Tek çiçek” olarak adlandırılan bir parfüm bile, ne kadar incelikli olursa olsun, diğer aromatiklerin alt tonlarına sahip olacaktır. Parfümün yalnızca tekil bir aromatik malzeme olarak var olmasını gerektirdiğinden, “gerçek” üniter kokular parfümlerde nadiren bulunabilir.

Olfaktif familyaya göre sınıflandırma, bir parfümün tanımı için bir başlangıç ​​noktasıdır, ancak tek başına o parfümün kendine özgü özelliğini gösteremez.