Hala Topuklu Ayakkabıların Buna Değer Olduğunu mu Düşünüyorsun?

Moda bilincine sahip kadınların duymak istediği şey bu değil – yüksek topuklu ayakkabılar hakkında başka bir uyarı. Ancak Amerikan Ayak ve Ayak Bileği Cerrahları Koleji’ne göre, pompa tarzı ayakkabılar genellikle topuğun arkasındaki “pompa çarpması” adı verilen yaygın bir kemik deformitesini tahriş ederek ciddi ağrıya neden olur. Çoğu durumda, tedavi edilmezse bursite veya Aşil tendinitine yol açabilir.

DFW Uluslararası Havaalanı yakınlarındaki muayenehanesi uçuş görevlileriyle dolup taşan Dallas bölgesinden bir ayak ve ayak bileği cerrahı olan FACFAS DPM’den Marybeth Crane, “Pompa çarpması, neredeyse her gün yüksek topuklu ayakkabı giyen genç kadınlarda yaygın bir durumdur” dedi. Çoğu havayolundaki çalışan kıyafet kuralının, uçuş görevlilerinin yüksek topuklu ayakkabılarla çalışmasını gerektirdiğini ve sonuç olarak ayaklarının çarptığını söyledi.

ADVERTISTING

Crane, “Pompa tarzı bir ayakkabının sert arkası, yürürken topuk kemiğini ağırlaştıran bir basınç oluşturabilir” dedi.

ACFAS tüketici Web sitesi FootPhysicians.com’a göre, kemik büyümesi, pompa tarzı ayakkabılarda sürekli tahriş nedeniyle Aşil tendinitine veya bursite neden olabilir. Yüksek kemerleri veya sıkı Aşil tendonları olanlar, yüksek topuklu ayakkabılarla çalışıyorlarsa, pompa çarpmasına karşı özellikle savunmasızdırlar.

Bozukluğun tıbbi terimi Haglund’un deformitesidir. Belirgin tümseğe ek olarak, belirtiler arasında Aşil tendonunun topuğa bağlandığı yerde ağrı, topuğun arkasında şişlik ve bölgede kızarıklık yer alır.

ADVERTISTING

Vakaların büyük çoğunluğunda, şişkinlik enflamasyonu azaltarak ameliyatsız olarak tedavi edilir, ancak bu kemik büyümesini ortadan kaldırmaz. Crane, “Ağrı kesici birincil tedavi hedefidir, bu nedenle genellikle anti-inflamatuar ilaçlar reçete edilir” dedi. Topuğun arkasına buzlanmanın şişliği azalttığını ve esneme egzersizlerinin Aşillerdeki gerilimi azaltabileceğini sözlerine ekledi. Ancak uzun vadede, mümkünse yüksek topuklu ayakkabı giymekten kaçınmak en iyisidir.

Crane, “Ofis veya havayolu kıyafeti yüksek topuklu ayakkabılar gerektirdiğinde, kadınlara topuk üzerindeki baskıyı azaltmak için topuk kaldırmayı denemelerini veya yumuşak sırtlı veya sırtsız uygun elbise ayakkabıları giymelerini tavsiye ediyorum” dedi.