Online Hamilelik Testi Nasıl Yapılır? (2023)

Online hamilelik testi nedir? Gebe olduğunuzu öğrenmek için yapılan bu test hangi uygulama ile yapılır?

İnternet üzerinde vücudunuzdaki değişikliklere teşhis koymayı hedefleyen pek çok test yer alır. Bu testler kimi zaman isabetli cevaplar verse de mutlak doğruluk beklemek mantıklı olmayacaktır. Örneğin online hamilelik testi gibi bir test için kesinlikle bir profesyonele başvurmalısınız.

Ancak çeşitli sebeplerden dolayı doktora gitmek mümkün olmayabilir. İşte bu noktada devreye hamile miyim testi gibi internet araçlarına bir şans verebilirsiniz. Peki bu işlem nasıl yapılır?

Online Hamilelik Testi Nedir?

Online gebelik testi hamile olup olmadığınıza dair birtakım sorular soran bir testtir. İnternet üzerinde pek çok hastanenin resmi internet sitesinde testi yapabilirsiniz. Öyle ki resmi ve özel hastaneler tarafından sunulan testler genellikle daha güvenilirdir.

ADVERTISTING

online hamilelik testi

Yine de bu tür test ve çoktan seçmeli soruların doğru bir cevap veremeyeceğini belirtelim. Çünkü yalancı hamilelik ya da gecikmeli regli sancıları da sizi gebelik şüphesine itebilir. Mümkün olduğu durumlarda eczanelerden bir hamilelik testi alabilirsiniz.

Online Hamilelik Testi Nasıl Yapılır?

Testi gerçekleştirmek için öncelikle internet tarayıcınızı açın. Testi yapmak için telefon, tablet ya da bilgisayarınızı kullanabilirsiniz. Bir internet tarayıcısını açtıktan sonra arama kutusuna tıklayın ya da dokunun.

ADVERTISTING
 • Pencereye testi yazın ve çıkan arama sonuçlarından birini seçin.
 • Karşınıza çıkan soruları doğru bir şekilde cevapladığınızdan emin olun.
 • Cevapların genelde “nadiren, genellikle ya da sık sık” gibi şıklardan oluştuğunu unutmayın.
 • Bu tür sorulara cevap verirken zaman aralığı konusunda kesin bir cevap vermeye dikkat edin.

Birçok çevrimiçi hamilelik testi siz soruları çözdükten sonra hastaneden randevu almanızı ister. Dilerseniz daha detaylı bir bilgi almak için randevu alabilirsiniz. Bununla beraber detaylı bilgi için klinikleri de arayabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi testin yanlış bir sonuç verebileceğini unutmayın. Çünkü günümüzde fiziksel olarak yapılan gebelik testleri bile zaman zaman yanlış sonuç verebilir. Soruları çözdükten sonra karşınıza çıkan yanıt kesin sonuç değildir. Dolayısıyla hemen endişeye kapılmamalısınız.

Eğer çözdüğünü sorulardan büyük bir kısmı hamileliğe yönelik cevaplar veriyorsa sıra bir kit satın almaya gelir. En yakın eczaneden bir test satın alabilirsiniz.

ADVERTISTING

Ücretsiz Hamilelik Testleri Nelerdir?

Bazı testler adet döneminde bile sonuç verebilmektedir. Bunun için en iyi hamilelik testleri üzerine kısa bir araştırma yapmanızda fayda var. Listelediğimiz online hamilelik testi alternatiflerinden hepsini denemenizi öneriyoruz.

1 – Acıbadem Hastanesi Online Hamilelik Testi

Daha önce de bahsettiğimiz gibi internet üzerinde çok sayıda online hamilelik testi yer alır. Evde yaptığınız gebelik testi yöntemlerinin yanı sıra bunlara da göz atabilirsiniz. Deneyebileceğiniz bazı ücretsiz hamilelik testi sitelerini sıraladık.

Acıbadem Hayat internet sitesinde oldukça geçerli sorulara sahip bir testi çözebilirsiniz. Gebe olduğunuzdan şüphe ediyorsanız teste hiçbir ücret ödemeden girebilirsiniz.

Testte karşınıza yedi adet soru çıkacaktır. Bu sorularda idrar sıklığınız, adetinizin gecikme süresi ve koku hassasiyeti ile ilgili sorular yer alır. Soruları çözdükten sonra Randevu Al tuşuna basarak hastane ile görüşmek için bir randevu alabilirsiniz.

2- Hamilelik+ Uygulaması ile Gebelik Takibi

Dilerseniz Hamilelik+ adlı uygulama ile süreci çok daha detaylı bir şekilde izleyebilirsiniz. Apple App Store ve Google Play Store üzerinden indireceğiniz uygulama ile gebeliğinize dair daha kapsamlı bir izleme yapabilirsiniz.

Popüler uygulama dünyanın dört bir tarafında 45 milyondan fazla kez indirildi. Başarılı tasarımı ve akılcı arayüzü sayesinde pek çok kullanıcıdan geçer not aldı. Uygulama sağlık takibi, destekleyici araçlar, günlük makaleler ve kişiselleştirilmiş içerikler de sunuyor.

Eğer hamilelik şüpheniz varsa Hamilelik+ adlı programı cihazınıza indirebilirsiniz. Telefonunuzda yüklü olan uygulama mağazasına programın adını yazmanız yeterli olacaktır. Programda doğrudan bir online hamilelik testi yer almasa da size kapsamlı bilgiler verecektir.

Karşınıza çıkan sayfadan indir butonuna basabilirsiniz. Bağlı olduğunuz internet hızına göre indirme işlemi birkaç dakika içerisinde tamamlanacaktır.

3 – Tahlil.com ve Hamilelik Soruları

Her ne kadar tam anlamıyla bir online hamilelik testi değil. Fakat pek çok kadının sorduğu bu sorular sizin de cevaplar almanıza yardımcı olacaktır. İnternet sitesinde yer alan bilgiler ve sık sorulan sorular gebelik sorularınıza ışık tutacaktır.

Adetim gecikti hamile miyim ya da hamile olup olmadığımı nasıl anlarım sorularına da cevap bulabilirsiniz.

Hamilelik Testini Ne Zaman Yaptırmalıyım?

Yukarıdaki belirtilerin en az üç dört tanesini görüyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda bir teste başvurmak akıllıca olabilir. Eğer aldırma gibi bir ihtimali göz önünde bulunduruyorsanız fiziksel testlere de başvurabilirsiniz.

Ancak bir teste ihtiyacınız olduğunu gösteren en büyük belirti geciken adet dönemidir. Eğer kanamalarınız normalden çok gecikme gösteriyorsa bir test çözebilirsiniz. Diğer yandan adet döneminizi sıkı bir şekilde takip etmek de zor olabilir.

Bu noktada Hamilelik+ gibi bir uygulamaya başvurmanızda fayda var. Dilerseniz cihazınıza bir program yüklemeden de işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Çeşitli internet sitelerinde online hamilelik testi soruları yer alır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu soruların cevapları kesin bir sonuç veremeyebilir. Yine de internette gebelik soruları çözmeniz size kısa bir bilgi verebilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

İnternetten online hamilelik testi yaptırmadan önce gebelik belirtilerine göz atmakta fayda var. Özellikle erken dönem hamilelik günlük hayatta belli olan pek çok semptom gösterir. Bariz bir şekilde fark edilebilecek bu belirtilere dikkat edin.

Bununla beraber erken dönem hamilelik farklı kadınlarda kısmen farklı etkiler de yaratabilir. Ancak belirtileri farklı sorunlar ile karşılaştırmak da mümkündür. Dolayısıyla tek bir belirtiden yola çıkmak yerine toplu olarak değerlendirmenizi öneririz.

Örneğin erken gebelikte adet kanamasının gecikmesi durumu ortaya çıkar. Ancak bu tek başına hamile olduğunuzu kesin bir şekilde işaret etmez. Bununla beraber koku hassasiyeti, memelerde dolgunluk ve meme uçlarında koyulaşma gibi belirtilere de dikkat etmelisiniz. Tüm bunları görüyorsanız bir online hamilelik testi çözebilirsiniz.

 • Mide bulantısı ve kusma
 • Halsiz hissetme
 • Akıntı
 • Adet kanamasında gecikme
 • Kokuya hassaslık
 • Lavaboya sık gitme
 • Hafif vajinal kanamalar
 • Memelerde büyüme ve meme uçlarında koyulaşma
 • Vücut ısısının artması

Evde Hamilelik Testleri Nelerdir?

evde online hamilelik testi

Online gebelik testi yanı sıra evde yapabileceğiniz başka testler de vardır. Fakat bu tür evde yapılan gebelik testi kesin sonuç veremeyebilir. Bu noktada ev ortamında yapacağınız testin ne olduğuna odaklanmak gerekir.

Geleneksel yöntemlere dayanarak gebe olup olmadığınıza dair testler yapabilirsiniz. Sizler için bu testleri sıraladık. Ancak derlediğimiz yöntemlerin “profesyonel bir tespitten” uzak olduğunu unutmayın. Hamile olup olmadığınızı anlamak için kan testi yaptırın.

1. Çamaşır Suyu Yöntemi

Halk arasında kocakarı usülü olarak da bildiğimiz yöntemlerde biri çamaşır suyu yöntemidir. Bunu yapmak için bir idrarınızı bir kaba koyun. Küçük bir kap yeterli olacaktır. Daha sonra kabın içine üç kaşık çamaşır suyu ekleyin.

Eğer çamaşır suyu köpürürse bu hamile olduğunuz anlamına gelebilir. Eğer bir köpürme durumu yoksa gebe değilsiniz demektir. Ancak bu test bir kan testinin verebileceği kesin sonuçtan çok uzaktır.

2. Diş Macunu Karışımı

Yukarıdaki yöntemle beraber bir diş macunu yöntemine de başvurabilirsiniz. Bunun için küçük bir kase ve beyaz renk bir diş macununa ihtiyacınız var.

Bir kaba beyaz diş macunu sıkın. Daha sonra bir miktar idrarınızı kabın içine ekleyin. Eğer bir önceki yöntemdeki gibi bir köpürme oluşursa ve karışım mavi renge dönerse sonuç olumludur. Ancak köpürmeye rağmen renk değişmezse gebe değilsiniz demektir.

3.  Evde Hamilelik Testi Kiti

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çeşitli kitleri eczanelerden bulabilirsiniz. Bu yöntem çamaşır suyu ve diş macunu gibi metotların aksine çok daha yüksek isabetliliğe sahiptir. Genelde bu tür kitler çubuk şeklinde gelir.

Paketten çıkarıldıktan sonra steril bir şekilde lavaboya götürülmelidir. Ardından gebelik şüpheniz varsa idrarınız çubuğa değmelidir.

Testi doğru bir şekilde gerçekleştirmek için kitten çıkan talimatları okuyun. Adımları özenle uyguladıktan sonra en az beş dakika beklemenizde fayda var. Daha sonra testin ucundaki göstergeye göz atın.

Çubuğun ucunda bir işaret ya da sembolün görünmesi gerekir. Eğer bu işaretlerden ikisi de görünmüyorsa farklı bir test kullanmanızı öneririz.

Eğer belli bir süre geçtikten sonra iki adet görülür çizgi görüyorsanız hamile olduğunuz anlamına gelir. Eğer sadece ilk çizgi görünüyorsa hamile değilsiniz demektir. Ancak hiçbir çizgi yoksa ya da sadece ikinci çizgi belirsiz bir şekilde görünüyorsa kit çalışmamıştır.

Sonuç

Online hamilelik testi noktasında bilmeniz gereken her şeyi sıraladık. Hem evde hem de internette yapabileceğiniz testlere bu yazıda yer verdik. Ancak günün sonunda profesyonel bir yardıma başvurmalısınız. Çünkü hiçbir test kan testi ya da Beta HCG testi kadar isabetli bir yanıt vermeyecektir.