Polaroid Gözlükler – Polarize Camları Test Edin

Gözlerimizi güneşin zararlı etkilerinden korumak için güneş gözlüğü kullanmamız gerektiğini artık hepimiz biliyoruz. Peki güneş gözlüğü türlerini, aralarındaki farkları ve en önemlisi hangisinin bizim için en uygun olduğunu biliyor muyuz?

Polaroid gözlüklerin teknik özelliklerini, göz sağlığınız için faydalarını ve stilinizi tamamlayacak çeşitli polarize güneş gözlüğü seçeneklerini sizler için bu yazıda özetledik.Polaraid Gözlük

ADVERTISTING

Göz Sağlığı İçin En İyi Güneş Gözlüğünü Seçmek

Güneş gözlüğü hem gözlerimizi güneşten kaynaklanan zararlı ışınlardan korumak hem de tarzımızı tamamlamak için kullandığımız bir aksesuar. Popüler bir moda ve sağlık ürünü olması, çeşitleri de haliyle fazlalaştırıyor. Güneş gözlüğü piyasasında ürün çeşidi sayılamayacak kadar çok.

Güneş gözlüğü almaya karar verdiğimizde aradığımız ilk özellik UV korumasının, bir başka deyişle filtresinin olması. Güneşten gelen mor ötesi ve ultraviyole ışınlara karşı koruma sağlayan UV filtresi bir güneş gözlüğünde mutlaka olması gereken bir özellik.

Ultraviyole ışınları geçirmemesi için bir güneş gözlüğünün minimum 400 UV korumasına sahip olması gerekir ve bu özellik ürün bilgisinde “UV400” olarak belirtilir.

ADVERTISTING

UV Filtresi Gözü Korumak İçin Yeterli mi

İlk standart üzerinde anlaştık, peki almayı düşündüğümüz güneş gözlüğü bize ekstra bir koruyuculuk daha sağlayabilir mi? Bu sorunun yanıtı, EVET! Güneş gözlüğünde ekstra koruyucu özellik denildiğinde ilk akla gelen polarize cam.

Polarize cam, güneş gözlüğüyle ilgili çok duyduğumuz ama hakkında UV filtresi kadar fazla bilgimiz olmayan bir özellik. Çoğu insan güneş gözlüğünün polarize camlı (polaroid) olmasının tam olarak ne sağlayacağı hakkında ne yazık ki yeterli bilgiye sahip değil.

Polarizasyon, fotoğrafçılıkta ışık yansımasının engellenmesi için kullanılan bir filtreye verilen isimdir. Fotoğrafçılık alanında kullanımı daha eski olmakla birlikte güneş gözlüğü sektöründe 1940’lardan itibaren kullanılmaya başlanmıştır.

ADVERTISTING

Fotoğrafçılıkta olduğu gibi güneş gözlüğünde de polarizasyon filtresinin temel özelliği yansımayı, dolayısıyla da parlamayı önlemesidir. Parlak yüzeylerden ya da yerden kaynaklanan güneş ışığı yansımalarını engelleyen özel filtreli güneş gözlüklerine polarize ya da polaroid gözlük adı verilir.

Güneş gözlüğü camının yansıma ve parlamayı engellemesinin neler sağlayacağı belki ilk anda iyi anlaşılamayabilir. O zaman bu konu üzerinde biraz daha geniş durmakta fayda var.

Yatay ve geniş bir yüzeyden, zeminden veya su kaynağından güneş ışığı yansıdığında çoğu zaman gözü rahatsız eden bir parlama oluşur ve refleks olarak gözlerimizi kısarız.

Bu tür parlamalara uzun süre maruz kalınmasının göz sağlığını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Eğer güneş gözlüğü kullandığınız halde gözlerinizi sık sık kısıyorsanız polarize cama geçmek sizin için faydalı olacaktır.

Güneş ışığı kaynaklı yoğun parlama ve yansımanın özellikle katarakt gibi göz hastalıkları üzerinde olumsuz etkisi bulunmaktadır. Katarakt göze gelen ışığın dağılmasına, bu da gözün kamaşmasına neden olur. Polarize camlı güneş gözlükleri ışığı düzenler, göze nazik ve yumuşak biçimde gelmesini sağlar.

Polarize Güneş Gözlüğü

Polaroid Güneş Gözlükleri Nerede Kullanılır

Açık havada uzun zaman geçiriyorsanız, polarize camlı bir güneş gözlüğü dışarıda geçirdiğiniz zamanın kalitesini artıracaktır.

Bazı insanlar, meslekleri, yaşam tarzları ya da hobileri dolayısıyla dışarıda uzun süre zaman geçirirler. Kapalı mekanlar dışında uzun süre kalabilmek modern yaşamda çoğu insanın arzu ettiği bir durum olsa da, dış ortam koşullarına dikkat etmek önemlidir.

Dışarıda uzun zaman geçirdiğimizde cildimizi nasıl güneşten koruyorsak, gözlerimizi de aynı şekilde korumalıyız. Güneşe ekstra maruz kalanlar için polaroid güneş gözlüğü kullanmak bu konuda alınabilecek en etkili önlemlerden biri.

Hobi olarak balık tutmayı, golf veya tracking gibi gibi açık alan aktivitelerini seviyorsanız ya da işiniz uzun süre dışarıda bulunmayı gerektiriyorsa polarize camlı güneş gözlüğü kullanarak bu faaliyetleri gözünüze vereceği zararı önleyerek keyifle yapmanız mümkün.

Her Mevsimde Polaroid Gözlük

Polaroid güneş gözlüklerini sadece bol güneşli yaz günlerinde değil, ihtiyacınıza göre yıl boyunca kullanabilirsiniz. Kar kaplı zeminlerin yaratacağı yansıma etkisi düşünüldüğünde, bu hiç de şaşırtıcı gelmiyor.

Polarize güneş gözlüklerini karlı havalarda dışarıda bulunan herkes için yansıma ve parlamayı önlemeye yardımcı bir aksesuar olarak düşünebilirsiniz. Böylece, karla kaplı geniş alanların keyfini çıkarırken kimi zaman görüşü engelleyecek şiddete ulaşan ışık parlamalarından da etkilenmeyeceksiniz.

Polaroid Gözlüklerin Fiyatı

Güneşe, ışığa ve yansımaya karşı ekstra koruyuculuk sağlayan polarize camlı güneş gözlüklerinin fiyatı genellikle diğer gözlüklerden daha yüksek oluyor, bu bir gerçek. Ancak, eğer polaraid gözlükler yaşam tarzınıza uygunsa aradaki fark karşılanmaya değer. Polaraid gözlüklere harcayacağınız ilave parayı, işinizi, hobilerinizi, kısaca yaşam tarzınızı sağlıkla sürdürmenin küçük bir maliyeti olarak düşünebilirsiniz.

Üstelik, polaraid gözlük piyasasında her bütçeye uygun, kaliteli seçenekler bulmak mümkün. Tüketicilerin severek kullandığı, birçok modeli klasik olmuş pek çok güneş gözlüğü markası, aynı kalite ve şıklıkta polaraid gözlükler de üretiyor.

Polaroid Güneş Gözlüğü Modası

Moda anlayışını ve özgün stilini güneş gözlüğüne yansıtmak isteyenler, yeterince çeşitte polaroid güneş gözlüğü bulamayacaklarından endişe edebilir. Ama bu endişenin yersiz olduğunu söyleyebiliriz.

Güneş gözlüğü üreticileri tüketici beklentilerini karşılamanın yanı sıra trendleri de belirleyecek çeşitlilikte polaroid güneş gözlüğü üretiyor. Klasik, geleneksel, vintage, retro, modern hangi tarzı benimsiyorsanız o tarza uygun çok sayıda polaroid güneş gözlüğü bulabilirsiniz.

Piyasadaki polaraid güneş gözlükleri, tüm farklı cam renklerinde ve birçok Hollywood yıldızının kullandığı son moda tasarımlarla tüketicilere sunulmaktadır.  Oakley, Hobie, Costs del Mar – tüm bu ünlü gözlük markaları, aynı zamanda polarize camlı güneş gözlükleri de üretmektedir.

Polaroid Gözlük Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Güneş gözlüğü camının polarize olup olmadığı dış görünüşünden anlaşılmaz.  Polaroid bir gözlük satın aldığınızda bu özellik ürün kutusu veya kullanım kılavuzunda yazılır. Polaroid güneş gözlüklerinde genellikle “P” harfiyle gözlük camının polarizasyon filtresine sahip olduğu belirtilir.

Güneş gözlüğü camının polarize olup olmadığını bir görüş testiyle de anlamak mümkün:

–      Güneş gözlüğünüzü takın.

–      Bir bilgisayar ekranına bakarken başınızı sağa ve sola hareket ettirin.

–      Gözlük camı polarize ise bu hareketle bilgisayar ekranının renginin değiştiğini, açık ve koyu olduğunu göreceksiniz.

Güneş gözlüğünün camının polarize olup olmadığını cep telefonu testiyle de anlayabilirsiniz. Cep telefonunuzun ekranı açıkken güneş gözlüğünüzü yatay konumdan dikey konuma getirin, telefonunuzun ekranında kararma ya da renk değiştirmeyi gözleyebiliyorsanız polarizasyon filtresi var demektir.

Güneş gözlüklerinde kullanılan polarize gözlük camları, 0,75 mm ve 1,1 mm kalınlığında üretilir. İkisi arasındaki temel fark, polarizasyon etkisini oluşturan filmin kalınlığıdır. İnce olan 0,75 mm.lik gözlük camı genellikle sporcular tarafından tercih edilmektedir.

Bazı güneş gözlüğü üreticileri belirli spor branşlarına özel polarize camlı güneş gözlükleri de üretmektedir. Bu gözlükler polarizasyon filtresinin yanı sıra ergonomi, hafiflik, yüze uyum gibi sağladıkları ekstra konfor nedeniyle de tercih edilmektedir.

Polarize camlı güneş gözlükleri zararlı güneş ışınlarını bloke etmekle kalmaz, kullanıcılara konforlu bir görüş sağlar.

Polaroid güneş gözlükleri çok geniş bir alanda, pek çok kişi tarafından kullanılabilir. Ancak bunun sınırlı olsa da istisnaları vardır: Kayak ve snowboard yapanlar ile motosiklet sürücüleri polaroid güneş gözlüğü kullanmamalıdır.

Bu sınırlı istisnalar dışında herkes, hangi yaş grubunda olursa olsun, göz sağlığını korumak, dış geçirdiği zamanı daha keyifli hale getirmek, konforlu bir görüşe sahip olmak için polaroid güneş gözlüklerini rahatlıkla kullanabilir.