Moda Tasarımcısı Olarak Nasıl Para Kazanabileceğinizi Bu Pratik İpuçlarıyla Öğrenin

Kendinizi bir moda tutkunu olarak mı tanımlıyorsunuz? Aklınıza sık sık tasarım fikirleri mi geliyor? Sıkıcı ofis toplantılarda kendinizi kıyafetler, objeler çizerken mi buluyorsunuz?

O zaman hayatınızın bir döneminde moda tasarımcılığını kariyer olarak düşünmüş olmanız muhtemel. Peki o hayallere ne oldu?

ADVERTISTING
Moda Tasarımı

Moda tasarımcılığının çok erken yaşta başlanması gereken bir kariyer olduğunu duymuş olabilirsiniz. Ya da çevrenizdekiler başarılı bir modacının tanınması, mutlaka ünlü olması gerektiğini söylemiştir.

Moda tasarımcısı olma hayallerinize böyle düşünceler nedeniyle bir türlü başlayamıyorsanız ilk olarak şu önermeye bir kulak verin. “Bir işe başlamamak için onlarca neden bulmak mümkün. Başlamak için ise bir tek duygu yeter: Cesaret!

Moda sektöründe bir kariyere sahip olma hayallerinizin peşinden gitmemenize neden olan, bu işe başlamamak için kendinize sıraladığınız veya çevrenizden duyduklarınız, bugünün dünyasında halen geçerli mi? Gelin bu sorunun cevabına birlikte bakalım.

ADVERTISTING

Farklı Bir Dünya

Dünya dijital bir dönüşümün içinde. Yeniliklerin, teknolojik gelişmelerin hızına yetişmek zor. Üstelik bu gelişmeler günlük hayatımıza hızla yansıyor ve meydana geldiği alanda hemen uyum sağlamamız gereken bir değişiklik yaratıyor. Hayatımızın tüm boyutları dijital dönüşüm dalgasından etkileniyor.

Eğitim, iş hayatı, hepsi bu dönüşümden payını alıyor. İnternet çağında artık bulunduğumuz mekan bizi sınırlamıyor. Evimizde otururken, elimizdeki tablet veya telefonla dünyanın başka bir köşesindeki insanlarla bir araya gelebiliyoruz.

Sadece bir araya gelmekle kalmıyor, oturduğumuz yerden dünyanın başka bir ülkesinde verilen eğitime katılabiliyor, dünyanın uzak yerlerindeki insanlarla ortak projeler yürütüyor, sanal dünyada pazarlanan ürünleri alabiliyoruz.

ADVERTISTING

Moda Tasarımı Gelişen Teknolojiyle Elele

Moda dünyası da bu kapsamlı dijital dönüşümün ve teknolojik gelişmelerin dışında kalmıyor haliyle. İşte bu noktada rafa kaldırılan, belki hiç başlanmayan moda tasarımcılığı hayallerine bir şans daha vermek için epey sebep sayabiliyoruz. Gelin bunlara kısaca bakalım.

Sektöre Güçlü Bir Giriş İçin Eğitim

“Benim tam zamanlı bir işim var.”, “ Çocuklu bir yetişkin olarak eğitime ayıracak vaktim mi var?” ya da “ Moda tasarımı eğitimi çok pahalı.” gibi düşünceler aklınıza gelebilir. Bu da gayet normal. Bununla birlikte, hemen hatırlatmak isteriz ki günümüz dünyasında bu koşullar istediğiniz eğitime ulaşmanızın önünde aşılmayacak engeller değil.

Sektöre giriş yapmak için moda tasarımı eğitimi almak elbette önemli. Bu eğitimin zaman ve bazı durumlarda ciddi mali kaynak gerektirdiği de doğru. Ama artık bu eğitimi işinize ara vermeden, evinizin konforunda ve ücretsiz seçeneklerle de alabilmeniz mümkün.

Başlangıç eğitimi için uzun vadeli taahhütler gerektiren programlara kayıt olmak zorunda değilsiniz. Dünyanın saygın üniversiteleri ile bağlantıları bulunan Coursera gibi pek çok uzaktan eğitim platformundaki ücretsiz programlara kayıt yaptırabilirsiniz. Kurs niteliğindeki bu programlar hayalinizdeki kariyere giden yolda risksiz bir başlangıç olacaktır.

Genel katılıma açık uzaktan eğitim programlarında tasarım, moda ve zanaat/hobi gibi pek çok alanda kurslar bulmak mümkün. Bu tür programlarla modacılığın yanı sıra tasarımın pek çok alanında kendinizi geliştirebilir, sizinle aynı kariyer planını veya hobiyi paylaşan insanlarla bir araya gelebilirsiniz.

Kendinizi Dünyaya Tanıtmak

İnternetin sağladığı olanaklarla artık herkes sanal dünyada kendine ait bir alana sahip olabilir. İster bir web sitesi, ister blog, ister Pinterest, Instagram, Twitter, Facebook, Tik Tok gibi sosyal medya platformu olsun, hayallerinizi, düşüncelerinizi, tasarımlarınızı ve nihai aşamada ürünlerinizi başka insanlara ulaştırabilirsiniz.

Bu etkileşimin en değerli katkılarından biri sizinle aynı tutkuyu paylaşan insanlara ulaşmak, diğeri ise alacağınız geri bildirimler olacaktır. Bir moda tasarımcısı için böyle bir etkileşim ve geri bildirim imkanına sahip olmak, yaratıcı süreci olumlu destekleyecektir.

Belki siz de sosyal medya sayfalarında denk gelmişsinizdir. Evlerinde yaptıkları çizimleri, tasarımları paylaşarak yüzbinlerce insana ulaşan ve faaliyet gösterdikleri alanda fenomen haline gelen çok insan var. Bu insanların nasıl başladıklarını kendinize hatırlatarak moda tasarımcısı olma hayallerinizin peşinden gitme gücünü bulabilirsiniz.

Günümüz dünyasında fikirler değerli ve dijital teknolojinin sunduğu olanaklarla adım adım ilerleyerek fikirlerinizi, tasarımlarınızı hayal bile edemeyeceğiniz kadar çok insana ulaştırabilirsiniz.

Üstelik başlangıçta hiçbir şeyi fiziki hale dönüştürmek zorunda değilsiniz; ürünlerinizi, fikirlerinizi, moda tasarımı projelerinizi sanal olarak sunmanız yeterli. Bir kıyafet tasarladığınızı varsayalım, bu bir elbise olsun.

Moda Tasarımı

Bu elbisenin çizimini size ait dijital alanlarda başkalarının beğenisine sunabilirsiniz. Belirli geri dönüşler aldığınız takdirde bunlara göre düzenlemeler yapabilirsiniz, bu gelişmeleri sizi takip eden insanlarla paylaşabilirsiniz.

Sırada bu orijinal tasarım ürününü bir dikiş kalıbına ya da patrona dönüştürmek var. Tasarladığınız kıyafeti fiziki hale dönüştürmüyorsunuz ama ölçülerle biraz daha somutlaştırıyorsunuz. Bir modacı için kalıp oluşturmak önemli bir aşama. Tebrikler! Modacılık kariyerinde bir adım daha ilerlediniz.

Şimdi isterseniz bu kalıbı sanal dünyada paylaşabilir, onu gerçek bir kıyafete dönüştürme yolunda etkileşimde bulunduğunuz insanların geri dönüşleriyle detaylar üzerinde kararlar verebilirsiniz. Dikiş ve diğer yapım aşamalarını paylaşarak ilerleyebilirsiniz.

Bu tür bir paylaşımı istikrarlı şekilde sürdürdüğünüz takdirde aynı heyecanı paylaştığınız insanlarla buluşmakla kalmayacak, aynı zamanda kendinize bir sanal galeri kurmuş olacaksınız.

Sanal galeri oluşturmanın başka yolları da var. Önce elinizde belli sayıda proje fikri, çizim ve kalıp birikmesini bekleyebilir, hedeflediğiniz sayıya ulaşınca açılımınızı gerçekleştirebilirsiniz. Hangi yolu tercih ederseniz edin, sabırlı ve istikrarlı bir şekilde ilerleyerek hedeflerinize ulaşmamanız için hiçbir sebep yok.

Dijital çağın sağladığı en önemli avantajlardan biri ürünlerin sadece kendisini değil, fikirlerini de bir ürün olarak pazarlayabilmek. Moda tasarımı fikirlerinizi, çizimlerinizi, patronlarınızı hiçbir fiziksel forma sokmadan fikir haliyle onu isteyenlerle buluşturabilirsiniz.

Sanal Dünyadan Gerçek Dünyaya Taşınmak

Bir moda tasarımcısı olarak sanal dünyada belli bir bilinirliğe ulaştıktan sonra ürünlerinizi fiziki hale dönüştürme ve dünyanın her yerindeki insanlarla buluşturma aşamasına geçebilirsiniz. Bunu yapmanın yolu da bağımsız tasarımcı ve sanatçılara pazarlama imkanı veren Etsy gibi platformlara katılmaktır.

Dünyada giderek yaygınlaşan e-ticaret, bir modacı için de geniş olanaklar sağlamaktadır.  Bu aşamada ortak platformlarda varlık göstermenin yanı sıra kendi e-ticaret mağazanızı açmayı da düşünebilirsiniz.

Bunların hepsini birlikte yürütmek de bir tercih olarak değerlendirilebilir. Bu sayede farklı platformların sağladığı avantajlardan aynı anda yararlanabilirsiniz.

Tam Zamanlı Kariyer Olarak Moda Tasarımı

Moda tasarımı alanında yeterince geliştiğinizi düşünüyorsanız ve insanlarla etkileşiminiz bu yönde ilerliyorsa fiziki bir mağaza açma seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Bu aşamada artık moda tasarımı sizin için tam zamanlı bir kariyere dönüşmüş olacaktır.

Tam zamanlı bir moda tasarımcısı olmak ve fiziki mağazanızı açmak için takip etmeniz gereken mevzuatı öğrenmeli ve başvurularınızı eksiksiz şekilde yapmalısınız. Bu noktada kariyeriniz muhtemelen bir ekip işi haline gelmiş olacaktır.

Sizin için çalışan bir hukuki danışman ve muhasebeci, sürecin mevzuata uygun bir şekilde yürümesini sağlayacak, böylece siz de hayallerinizin peşinden giderek moda sektöründe kavuştuğunuz kariyerin talep ettiği yaratıcı sürece odaklanabileceksiniz.

Sonuç olarak, mekan sınırlamalarını epeyce esnetebildiğimiz günümüz dünyasında hepimiz hayallerimizi gerçekleştirmek için daha fazla olanağa sahibiz. Belli girişimlere büyük mali ya da sosyal riskler almadan bedelsiz atılma şansımız bulunuyor, kuşkusuz moda tasarımı da onlardan biri.